CORELLI MUSIC – tänane suursündmus, Bachi "Johannese passioon" esmakordselt Viljandis

Pressiteade
9.04.2017
Corelli Music

CORELLI MUSIC – tänane suursündmus, Bachi “Johannese passioon” esmakordselt Viljandis

Hiljuti uue kino ja renoveeritud Ugala teatri avamistega alanud Viljandi kultuuriliste suursündmuste rida jätkub täna, kui esmakordselt ajaloos kantakse Viljandis ette Johann Sebastian Bachi grandioosne suurvorm “Johannese passioon”. Kontserdi Viljandi Pauluse kirikus kell 16 avab sarja “Kirikupühad Maarjamaal” patroon Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeeritus Andres Põder.

Kontserdiagentuur Corelli Music pakub jätkuvalt hingestatud muusikaelamusi nüüdseks juba üle kümne aasta publikut rõõmustanud kontserdisarjas „Kirikupühad Maarjamaal“. Sel nädalavahetusel, Vaikset nädalat alustava Palmipuudepüha ajal AD 2017 kõlab 8.-9. aprillil ajalooliste Maarjamaa kirikute võlvide all kannatusaja kauneim suurvorm Johann Sebastian Bachi „Johannese passioon“ Eesti tippmuusikute esituses. Kontserdid on osa piduaastale „Eesti Vabariik 100“ eelnevast juubeliaastast „Reformatsioon 500“.

Mail Sildos: “Barokkmuusika mõjub inimesele ääretult positiivselt, ehkki selgitada, miks see just täpselt nii on, pole kuigi lihtne. Ju mingid sagedused puudutavad hinge kuidagi eriliselt. Enne Ülestõusmispüha on 40-päevane paast, mille käigus puhastatakse oma keha, aga see on ka mõtisklemise, endasse vaatamise ja andestamise aeg. “Johannese passioon”, mis on kirjutatud vaikse nädala temaatikale, võtabki selle kõik kokku.”

Seekord toimuvad mõlemad ettekanded Tallinnast väljaspool, et nendest saaks osa võimalikult palju inimesi laiemalt üle Maarjamaa. Tartu Jaani kirikus oli sarja esimene kontsert juba aprillis 2006, sealtpeale jätkub ilus traditsioon kontsertidega vähemalt kaks korda aastas. Sealne kontsert 8. aprillil kell 16 on ka viimane osa kirikus 4. märtsist kuni 8. aprillini 2017 toimuvast traditsioonilisest kontserdisarjast „Kannatusaja laupäevakontserdid Tartu Jaani kirikus“. Viljandis pole teadaolevalt Bachi “Johannese passiooni” varem esitatud, Pauluse kiriku kontsert Palmipuudepühal, 9. aprillil kell 16 on seetõttu väga eriline. Oktoobris 1866 pühitsetud ja hiljuti 150. sünnipäeva tähistanud Viljandi Pauluse kirik on ehitatud Eesti kogudusele ning sai maarahva oma kirikuna omalaadseks rahvusliku ärkamise ning vaimsuse sümboliks.

“Kõik teavad, et Bach on klassikalise muusika üks
vaieldamatuid tippe. Ühtlasi oli ta väga usklik inimene. Kuna ta oli ka
erakordselt andekas, siis valaski ta religioosse teema niimoodi muusikasse, et
seda süvenenult kuulates puudutab see absoluutselt iga inimest, ka neid, kes ei
ole usklikud,” ütleb Sildos, juhtides samas tähelepanu sellele, et hoolimata
kannatuste temaatikast on teosesse tegelikult lõppkokkuvõttes kätketud lunastuse
ja andestuse teemad. Pikemat usutlust saab lugeda homsest Eesti
Päevalehest.

„Kirikupühad Maarjamaal“ – Palmipuudepüha
L, 8. aprill 2017 kell 16 Tartu Jaani kirik (Jaani 5)
P, 9. aprill 2017 kell 16 Viljandi Pauluse kirik (Kiriku 3)

Muusikasse kirjutatud evangeelium ... lugu meie kõikide lunastusest ning andeksandmisest.
J. S. Bach JOHANNESE PASSIOON BWV 245

Evangelist: Mati Turi, tenor
Jeesus: Uku Joller, bass-bariton                  
Pilaatus: Taavi Tampuu, bass
Arete Teemets, sopran
Iris Oja, alt
Jüngrid: Ancilla, sopran; Servus, tenor; Petrus, bass – koorisolistid
Kammerkoor COLLEGIUM MUSICALE
CORELLI BAROKKORKESTER ajastu pillidel
Dirigent LUKAS GROEN (Holland/Eesti)

Kontserdid on järgmine osa agentuuri Corelli Music kontserdisarjast „Kirikupühad Maarjamaal“, mis lisaks pidulikele jõulukontsertidele toob ka igal kevadisel Ülestõusmispüha eel või ajal publikuni mõne muusikaajaloo tähtteose. „Kirikupühad Maarjamaal“ patroon on Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeeritus Andres Põder. Palmipuudepüha ajal 2017 tuleb ettekandele üks Euroopa muusikaajaloo liigutavamaid teoseid Johann Sebastian Bachi (1685-1750) „Johannese passioon“ BWV 245 Eesti tippmuusikute ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengite osalusel.

Seoses 8.-9. aprillil kontserdisarjas „Kirikupühad Maarjamaal“ toimuvate Bachi “Johannese passiooni” ettekannetega Tartus ja Viljandis toimus ka järjekordne haridusprojekt muusikutele. Esimesed proovid 29.-30 märtsil viidi läbi barokkorkestrimängu meistrikursustena koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia varajase muusika keskusega. Kursusi juhendas Helsinki Sibeliuse Akadeemia barokkviiuli õppejõud Minna Kaarina Kangas, kursustel osalesid nii Corelli Barokkorkestri professionaalsed muusikud kui ka varajase muusika keskuse tudengid. Juba teist korda pakub Corelli Music EMTA varajase muusika keskuse alles oma barokkpillide õpingute alguses olevatele tudengitele selliseid meistrikursusi ning võimalust Corelli Barokkorkestri koosseisus kontsertidel musitseerida, mis on neile väga oluline praktika osa.

Barokkorkestrimängu meistrikursused – Johannese passioon
http://www.ema.edu.ee/event/barokkorkestrimangu-meistrikursus-minna-kangas-2/
Lisainfo: www.corelli.ee
www.facebook.com/corellimusic

Fotomaterjal:
https://docs.google.com/folder/d/0B-YWko_S7tCtWGkwUXFrZkFENWs/edit
 
Mail Sildos
Kunstiline juht
+3725097963
mail@corelli.ee

Evelin Seppar
Produtsent
evelin@corelli.ee

Corelli Music Raua 37, 10124 Tallinn, Estonia tel/fax +372 648 5535 info at corelli dot ee                   

© Corelli Music 2004 

 

Webgate