Peapiiskopi pühadetervitus 04/2007

01.04.2007

Vaikne nädal ja ülestõusmispühad.

 

Mida väärib ekslik, patune ja surelik inimene? Mis on inimese tõeline loomus ja eesmärk? Mida võime paluda ja loota Jumalalt? Mis on meeleparandus, arm ja ohver? Mis on kannatus, surm ja meeleheide? Mis on lunastus, ülestõusmine ja igavene elu? Sellised suured küsimused on Vaikse nädala ja Ülestõusmispühade aegumatuks teemaks.

See on aeg, mil eriliselt süveneme evangeeliumi sõnumisse Jeesuse Kristuse kannatusest, surmast ja ülestõusmisest, et mõista, mida Jumal meile Tema läbi on ilmutanud. Jumalateenistus, liturgia, muusika, palve – kõik need erinevad viisid aitavad meid häälestuda Tema armu vastu võtma, tema head tahet mõistma ja järgima, teda kiitma ja ülistama.

Suur Neljapäev meenutab Jeesuse viimset õhtusöömaaega oma õpilastega. Jeesus väljendab nõnda osadust patuste inimestega ja ütleb, et laseb end ära anda nende pattude andeksandmiseks. Tema korraldusel jätkab kirik kõikjal üle maailma püha õhtusöömaaja ehk armulaua pühitsemist, et kristlased saaksid jätkuvalt osa Kristuse ohvri lunastavast väest ja püsiksid osaduses temaga.

Suur reede on Kristuse ristilöömise mälestuspäev – suurim leinapäev vaiksel nädalal ja õieti kogu kirikuaastas. Kristuse kannatus ja surm on võti Jumala armastuse ja lunastuse mõistmiseks. Seetõttu on sellele palju tähelepanu pühendatud ka vaimulikus loomingus. Suur reede on päev, kus mõtleme ka oma süüle Jumala ja ligemese ees ja palume andeksandmist.

Vaikne laupäev meenutab Kristuse viibimist hauas. Selle päeva vaikne ja endassevaatav pale juhatab meid Jumala pääste ja imetegude juurde. Ülestõusmispüha sõnum - Kristus on surnust ülestõusnud! – kõneleb Jumala meelevallast elu ja surma üle ja võidust, millest meiegi Kristuse läbi tohime osa saada. Surm, patu ja Jumalast lahutatuse tagajärg, on kaotanud oma võimu. Kristus elab ja meiegi tohime elada! Usus temasse saame meiegi osa ülestõusmisest ja igavesest elust.

Ülestõusmispühad on kirikuaasta suurimad püha, rõõmu ja elu pühad. Siin kirgastub Jumala pääste ja arm inimelu lootusetus passioonis. Elu tõeline suurus peitub selles, mida meile tõotab Kristuse ülestõusmine.

 Vaikse nädala kontsertsarjale Jumala õnnistust soovides

Andres Põder
Peapiiskop
*Kirikupühad Maarjamaal* patroon

 

Corelli Music Raua 37, 10124 Tallinn, Estonia tel/fax +372 648 5535 info at corelli dot ee                   

© Corelli Music 2004 

 

Webgate