Barokkansambel Corelli Consort (kunstiline juht Mail Sildos, barokkviiul) on üks väheseid muusikute ühendusi Eestis, kes mängib barokkmuusikat omaaegsetel originaalpillidel ja ajastulähedases laadis. Ansambel tegutseb aastast 1992, esimene kontsert toimus juunikuus Püha Vaimu kirikus Tallinnas.

CC ühendab Eesti professionaalseid muusikuid, kel süvendatud huvi barokiajastu elufilosoofia ja esitustraditsioonide vastu. Seetõttu otsib ansambel ka esinemispaiku, mis võimendaks ajastutruult mängitud barokkmuusika sõnumit - mõisad, lossid, aadlipaleed, kirikud - väärtustades, tutvustades ja elustades muusika kaudu Eestis rikkalikult leiduvaid arhitektuurimälestisi.

CC on leidnud kindla koha Eesti muusikaelus. Ansambel mängib stiilis, mida võiks võrrelda vanade maalide puhastamisega järgnenud sajandite lisandustest. Nii võis see muusika kõlada sajandeid tagasi samades mõisa- ja lossisaalides. Tihti osaleb kontsertidel ansambli hea tuttav, kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, kes valgustab ajaloo keerdkäike ja väärikate suguvõsade saatusi. Paljud CC kontserdid on salvestanud ERR Klassikaraadio, sarjast *Eesti mõisad 2001* valmis 2001. a. suvel ETV erisaade *Muusikud metseenidena*. Kontsert sarjas *Euroopa õukonnad - Keiserlikud jõulud* D. Bortnjanski Kontsert-sümfoonia Eesti esiettekandega Kadrioru lossis ja sarja *Eesti mõisad 2006* lõppkontsert Väikemõisa väikelastekodus on salvestatud DVD-le. Salvestatud filmimaterjal sarja “Eesti mõisad 2008” unikaalsete kontsertetendustega, samuti mitme CD ja DVD jagu salvestatud muusikat ootavad väljaandmiseks heldeid metseene.

CC on saanud nime Itaalia helilooja, viiulimuusika ühe alusepanija Arcangelo Corelli auks. CC eesmärk on pakkuda publikule võimalikult mitmeplaanilist elamust nii muusikast, arhitektuurist kui ka ajaloost. Muusika valikul on kõige tähtsam selle vaimne sõnum, tihti on CC unustatud barokiaja teoste esmaettekandja Eestis. Peamiselt esitab CC barokiaja meistrite loomingut Saksamaalt, Itaaliast, Prantsusmaalt, Inglismaalt, aga samuti baltisaksa ja Vene tsaaririigi autorite muusikat. Ansambli esimene kokkupuude nüüdismuusikaga oli 2011. aasta sügisel, kui CC ja näitleja Nero Urke tõid Toompea muusikasalongis esiettekandele Märt-Matis Lille ilmaliku müsteeriumi „Armastajad ja elupõletajad“, mis ühendab iidse Tallinna legendid ja endiste aegade pillid tänapäevase helikeelega. Uudisteos on pühendatud ansamblile Corelli Consort ning oli 2011. aastal Eesti teatriliidu eripreemia nominent. 2014. aastal esitati ja salvestati Ester Mägi partiita „Vanalinn“. Kontsertidel „Eesti mõisad 2015“ sai Imbi Tarumi soleerimisel esiettekande Rein Rannapi klavessiinikontsert ning 2016. aasta kevadel klavessiinifestivali ja Eesti muusika päevade koostöökontserdil ka Anti Marguste teos „Para-Phrazein“.

CC muusikud on varajase muusika esitusprobleemidega tegelenud juba aastaid. Nad osalevad mitmete selle ala orkestrite ja ühenduste töös: Tallinna Barokkorkester, Corelli Barokkorkester, Helsinki Barokkorkester, Capita Selecta Amsterdam, Eesti-Soome Barokkorkester, Opus X Helsinki, Eesti Klavessiinisõprade Tsuft, Soome Barokkorkester, Euroopa Ühenduse Barokkorkester jne. Ansambli liikmed on osalenud paljudel meistrikursustel ja koolitustel üle maailma, alates aastast 1999 oli mitmetel muusikutel õnn osaleda ühe varajase muusika esimese viljeleja Lucy van Dael’i interpetatsiooni ja barokkviiuli meistrikursustel. CC koosseisu kuulub 2-6 muusikut, sõltuvalt kavast tihti ka enam. Ansambliga teeb pidevalt koostööd enamus eesti parimatest barokk-interpreetidest ja vokaalsolistidest, samuti paljud tuntud muusikud Rootsist, Soomest, Lätist, Hollandist jm.

Sageli osalevad kavades ka teiste kunstialade esindajad – Raivo Trass, Hannes Kaljujärv, Raivo Järvi, Guido Kangur, Nero Urke jt. Augustis 2008 heategeva sarja „Eesti mõisad 2008“ kontsertetendused pakkusid lisaks CC esitatud muusikale ka mõisate ja Vabadussõja ajaloost inspireeritud lavastust koos kaasaegse tantsu (Tantsuteater Fine 5) ja moekunstiga (Ivo Nikkolo).  

CC algatatud publikumenukad kontserdisarjad *Rüütelkonna muusika - aadlipaleed Toompeal*, *Ajaloo ilu*, *Eesti mõisad*, *Toompea muusikasalong*, *Mõisaromantika* jt ühendavad baltisaksa kultuuripärandina Eestisse jäänud rikkalikud arhitektuuriväärtused omaaegse muusikaga ning tutvustavad palju huvitavat meie varasemast ajaloost. CC on juba 22 aastat peaesineja heategevas sarjas „Eesti mõisad“. 2018. aasta suvel tähistas CC kontserdisarja 20. aastapäeva ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Kontserdid olid mõisates, mis on pärast Eesti riigi iseseisvuse taastamist 1991. aasta augustis tõusnud uuele elule. 2020. aasta sügiseks oli ansambel esinenud 93 mõisas ja lossis üle Eesti ning toetanud igal aastal mõnd väikest mõisakooli, –lastekodu, –hooldekodu, Maarja Küla ja TÜ Kliinikumi Lastefondi. Palju kontserte on toimunud ka Toompea muusikasalongis ja kirikutes, samuti Viini Liechtensteini palee kontserdisarjas „Kunst, muusika ja gurmaanlus – barokiaja rõõmude maailm“. 2014. aastal andis CC kontserdid 11. Haydni festivalil Viini lähistel asuvas Rohrau lossis, 2015. aastal esines Itaalias Savona festivalil „Primavera Sacra“ ja EXPO Eesti paviljonis Milanos. 2019. aasta maikuus laienes CC pika traditsiooniga mõisamuusika sari esimest korda Soome, kontserdid toimusid Furuviki ja Alberga mõisates Turu ja Helsingi lähistel.

2017. aasta suvehooajal tähistas barokkansambel Corelli Consort 25. sünnipäeva. Vaata 1992-2017 ansamblis esinejaid siit

Vaata juubelikontserdi salvestust Mustpeade majas Tallinnas siit

 

Corelli Consort 2012. Foto: Mait Jüriado
Corelli Consort 2012. Foto: Mait Jüriado
Corelli Consort live in concert- 06/2011
Corelli Consort, Imbi, Villu ja Mail Kadrioru lossis. Foto Harri Rospu.
Mail Sildos, foto Loit Jõekalda
Imbi Tarum
Barokkviiul, foto: Loit Jõekalda
Lembit Orgse
Corelli Consort Inju mõisas, solist Elja Puukko, 2003
Corelli Consort, foto Harri Rospu
Corelli Consort Roosna-Alliku mõisas, keskel solist Kaia Urb, 2000
Corelli Consort Kadrioru lossis, foto Peeter Sirge
Corelli Consort ja Anssi Mattila, *Ajaloo ilu - Bach*, Pärnu Eliisabeti kirik, sept-05. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort koos külaliste Lasma ja Anssiga. *Ajaloo ilu - Bach*, sept-05. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort, *Toompea muusikasalong* okt-06. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort ja solist Peeter Sarapuu. *Toompea muusikasalongi* avaõhtu, okt-06. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort, Academia Gustaviana 373, okt. 2005. Foto Andres Tennus
Corelli Consort Taagepera lossis, solist Eero Palviainen, aug. 2004
Corelli Consort Mäetaguse mõisas, sari 'Eesti mõisad 2004'
Mail Sildos ja Meelis Orgse
Corelli Consort ja Petri T. Mattson Vihterpalu mõisas, *Eesti mõisad 2006*. Foto Harri Rospu.
Eesti mõisad 2006, Corelli Consort ja Hannes Kaljujärv Väikemõisa mõis-lastekodus.
Mail ja Robert
Corelli Consort live in concert August 2008 A.Corelli op.3 nr.6 G-Major
Corelli Music Raua 37, 10124 Tallinn, Estonia tel/fax +372 648 5535 info at corelli dot ee                   

© Corelli Music 2004 

 

Webgate