''Kultuur, see on...''

Tiia Linnard

Põhjarannik 29.12.2007

 

Üks tuttav käis hiljuti Alice Cooperi kontserdil ja istus seal raske raha eest, näpud kõrvas, vapralt lõpuni. Järgmisel päeval hakkas ta kuulmine pisitasa taastuma. Ja ikkagi oli mul natuke kahju, et ma pole seda naljakat meest siiani oma silmaga kuulamas käinud. Ka Marilyn Manson jäi endast läbi raputamata ning kui päris aus olla, siis tänavu saigi vanade rokipeerude kitarririffe kuulatud vaid plaadi pealt ja määritud pühapäevahommikustele pannkookidele. Väga nämm-nämm - soovitan soojalt. Isegi kolme-nelja paiku öösel arvuti tagant lõpuks ümber kukkunud teismelise põrutab voodist lahti - hirmuga, et nüüd on kallis emme ikka lõplikult lolliks läinud. Aga ühel ilusal päeval kuulab ta ise täiesti vabatahtlikult Jimi Hendrixit - raudselt.

Minu tänavune kõige-kõigem kontserdielamus pärineb hoopiski Illuka mõisa väikesest saalist. Kas te olete kuulnud, kuidas Jüri Aarma laulab vene romansse? Nii et publikul ihukarvad püsti, sealhulgas venelastel, kes ometi igat masti vägevaid neid laulmas kuulnud on.

See kõige-kõigem ei tähenda alati midagi suurt ja suurejoonelist. Just nii oli see ühel ilusal oktoobripäeval Illukal, kus väike agentuur Corelli Music korraldas "Õukonnaromansi" kontserdi Diana Klasi, Jüri Aarma ja Ooper-Kvarteti osalusel. Küünlavalgus ja romansid, Aarma vaba suhtlemine publikuga, ladus jutt ja suur hääl ning uskuge mind, ka kõige suurem skeptik kõige suhtes, mis natukenegi romantilisuse järele lõhnab, sulas. Mina kontsertide suurkorraldaja Eesti Kontserdi asemel oleks Corelli Musicu peale natuke kade, et ise sellise idee peale ei tulnud - iseenesest lihtsa, kuid 100 protsenti garantiid, et mõjusa.

Üks mu sõber tuli ühel päeval huvitava definitsiooni peale, mis kultuur on. "Kultuur, see on ..." Ja tee või tina, kuu aega hiljem ei mäletanud seda enam ei mina ega tema. Jäänud oli vaid aisting huvitavast mõttest, mille oli enda alla matnud üks tema teine avaldus, et tegelikult oleme meie, inimesed, vaid jumala mõtted. Et tegelikult meid polegi olemas, ka siis mitte, kui me istume täiesti reaalselt laua taga ja defineerime kultuuri.

Aga seda see aastalõpu lähedus meiega teeb - paneb mõtlema mõtestamatuid mõtteid. Kust nad tulevad ja kuhu lähevad, tont seda teab. Ning mingu nad rahus, et teha uuel aastal ruumi uutele mõtetele, näiteks sellisele, et kultuur, see on...

Corelli Music Raua 37, 10124 Tallinn, Estonia tel/fax +372 648 5535 info at corelli dot ee                   

© Corelli Music 2004 

 

Webgate